Kuźnia przysłupowa/podcieniowa  - Płóczki Górne 46 gm. Lwówek Śląski –  Unikat!!! izba zrębowa na I p.

Budynek (XIXw)  położony w centralnej części wsi, bezpośrednio przy głównej drodze przebiegającej przez wieś w kierunku Nagórza. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, kryty wysokim dwuspadowym dachem.

Z zewnątrz widoczne jest rozróżnienie części mieszkalnej i kuźni. Parter części mieszkalnej murowany, usytuowany kalenicowo względem ulicy. Piętro wzniesione w większości w konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą. Kuźnia usytuowana jest szczytowo względem ulicy, część górna wsparta na słupach , w przyziemiu posiada otwartą przestrzeń. Część górna nad podcieniem wykonana w konstrukcji zrębowej. Część podcienia przemurowana ścianą. Wysunięty okap dachu nad wejściem do kuźni osłania długi drewniany balkonik. Budynek wyłączony od wielu lat z użytkowania wymaga natychmiastowego remontu.

Zalety: Budynek zachował walor autentyczności. Zachowało się wiele detali architektonicznych, wystroju i wyposarzenia wnętrza dotyczy to zarówno części mieszkalnej  jak i kuźni.

Funkcja mieszkalno- usługowa  (sklep, kawiarnia, biuro, pracownia etc.)

Obiekt wpisany do rejestru zabytków (A/5864 z dnia 27. 03 2013 r.) co daje możliwości ubiegania się o środki finansowe do Ministerstwa Kultury w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe” i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Właściciel: Anna Kisiliczyk Łaziska 74F  59-700 Bolesławiec anna.kisiliczyk@gmail.com  tel.


kuznia_1.jpg 436x325 57kB


kuznia_2.jpg 541x358 52kB


kuznia_3.jpg 539x402 91kB