Kraina Domów Przysłupowych tryumfuje!
Pierwsza wizyta głowy państwa w domu przysłupowym

Podczas wizyty 16 kwietnia b.r w Zgorzelcu, Prezydent RP Bronisław Komorowski został podjęty przez Burmistrza Rafała Gronicza w Zagrodzie Kołodzieja. Wśród przybyłych gości obecni byli min. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Senator Jan Michalski, Parlamentarzyści: Grzegorz Schetyna, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Zofia Czernow, Starosta Powiatu Artur Biliński i inni.

Podczas tego spotkania zostałam poproszona o opowiedzenie gościom historii translokacji domu kołodzieja z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca i o Kranie Domów Przysłupowych. Podczas mojego krótkiego wystąpienia miałam okazję podziękować, w imieniu właścicieli domów przysłupowych, Panu Ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu za zapalenie (po powodzi w Bogatyni) zielonego światła i Panu Marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu. Dzięki temu przez ostatnie 3 lata MKiDN wraz z Urzędem Marszałkowskim wsparli remonty 9 domów przysłupowych. Słowa podziękowania skierowałam również pod adresem Pani Poseł RP Zofii Czernow, Senatora Jana Michalskiego, Radnego Sejmiku Józefa Kozłowskiego. Starałam się docenić wszystkich tych, na których rzeczywiście mogliśmy liczyć w pozyskaniu wsparcia na ich remonty.

Na koniec zwróciłam się do Szanownego gremium słowami, cyt. “dzisiaj Kraina Domów Przysłupowych tryumfuje, ponieważ mam podejrzenie sądzić, że jest pierwsza wizyta głowy państwa w domu przysłupowym. Co z kolei potwierdza nasze przekonanie, że w tych starych drewnianych domach można godnie mieszkać, prowadzić biznes i realizować swoje pasje i marzenia”