Polacy po raz drugi wygrali finał! Jesteśmy mistrzami!


"Polskaaa, Biało-Czerwoooni"! zawołali pracownicy Remmers-Polska Sp. z o.o. po otrzymaniu oficjalnych wyników konkursu o Nagrodę Bernharda Remmersa. Niewielka lecz smakowicie (sic!) wyglądająca "Zagroda Kołodzieja" w Zgorzelcu została uznana za obiekt godny szlachetnej statuetki. Powędruje ona do rąk właścicielki i wybitnych polskich rzemieślników.

image001.jpg 48x180 14kB

Firma Remmers Baustofftechnik oprócz wkładu w rozwój innowacyjnych systemów produktów troszczy się o rozwój i transfer wiedzy oraz o odpowiednie zarządzanie nią. Wyrazem tej troski jest działalność instytucji dobra publicznego, jaką jest Bernhard-Remmers-Akademie, która aktywnością w zakresie szkoleń rocznie obejmuje około 10.000 uczestników z obszaru rzemiosła, projektowania oraz ochrony zabytków. Widocznym znakiem szczególnego zaangażowania grupy Remmers w rzemieślniczą konserwację zabytków jest przyznawanie wartej 5.000 euro Nagrody Bernharda-Remmersa za szczególne osiągnięcia w tym zakresie. W bieżącym roku nagroda ta zostanie już po raz siódmy przyznana podczas lipskich targów "denkmal". „denkmal“, to od dziesięciu lat wiodąca w Europie impreza wystawiennicza dla konserwatorów i restauratorów zabytków oraz dla firm zajmujących się renowacją starego budownictwa. Powoli zbliża się jej kolejna edycja. Głównym tematem jubileuszowej imprezy będzie „Drewno w konserwacji zabytków“.
Firma Remmers podejmuje ten temat i rozszerzając go zaprezentuje na imprezie także systemy służące do konserwacji budowli szachulcowych: od piwnic po dachy.

Ta interesująca tematyka zostanie pogłębiona w trakcie towarzyszącego wystawie

image002.jpg 300x224 14kB

międzynarodowego kolokwium, którego punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Nagrody Bernharda Remmersa. Nastąpi ono 22. listopada w lipskim Centrum Kongresowym. Tym razem nagrodzony zostanie efekt wzorowej pracy zespołu ludzi podczas translokacji i renowacji "Zagrody Kołodzieja": znajdującego się dziś na obrzeżach Zgorzelca budynku przysłupowego, stanowiącego doskonały przykład kultury architektonicznej, charakterystycznej dla regionu rozpościerającego się dziś na terenie Polski, Niemiec i Czech. Specyfiką tego ludowego i oszczędnego w swoim czasie budownictwa jest połączenie konstrukcji szachulcowej ze zrębową.
Obiekt, który mieści obecnie przytulny rustykalny hotelik, niewielką salę konferencyjną i restaurację serwującą godne kolejnej nagrody pierogi, ma za sobą bez mała trzydziestokilometrową wędrówkę. Został bowiem w całości skatalogowany, zdemontowany i przewieziony z zagrożonych wskutek prac kopalnianych Wigancic Żytawskich we wspomniane opłotki Zgorzelca, gdzie znalazł miejsce swej architektonicznej reinkarnacji. Podczas przemieszczenia i renowacji budynku szczególny nacisk kładziono na precyzję koncepcyjną i współpracę poszczególnych zaangażowanych w przedsięwzięcie osób, ponieważ tylko perfekcja w tym zakresie umożliwiała zachowanie historycznych elementów budowli. Koncepcja ta powstawała w ścisłej współpracy inicjatorki przedsięwzięcia i jednocześnie właścicielki Zagrody, pani Elżbiety Lech-Gothard z państwowymi służbami ochrony i konserwacji zabytków, projektantami oraz wykonawcami.
To właśnie pani Elżbieta Lech-Gotthardt oraz firma rzemieślnicza "Ilzery" i stolarnia pana Kazimierza Gregora Gregory otrzymały zaszczytne wyróżnienie Akademii Bernharda Remmersa. Statuetki i nagroda wręczone zostaną podczas wspomnianego już kolokwium, 22. listopada br., w sali nr 1 Centrum Kongresowego w Lipsku. Tym samym nagroda juz po raz drugi w swej historii trafi w polskie ręce: poprzednio nagrodzony został nią zespół architektów zajmujących się restauracją kompleksu zamkowego w Malborku. Zaraz po nagrodzeniu laureatów rozpocznie się poświęcony budownictwu przysłupowemu międzynarodowy kongres pod hasłem „Umgebindeland und Umgebindekonstruktion“ ("Kraina domów przysłupowych i konstrukcje przysłupowe"), moderowany przez mgr inż. Manfreda Gernera.

 

Powrót do strony głównej